والنسیا؛‌ شهری‌ برای‌ سینما

والنسیا؛‌ شهری‌ برای‌ سینما

سینما در والنسیا

والنسیا‌‌ که‌ در‌ زبان کاتالان بالنسیا‌ خوانده می‌شود و‌ در‌ زبان‌ لاتین‌ به آن والنتیا در معنای شجاع و مقاوم می‌گویند یک نام عربی هم دارد و در زمان حکمرانی مسلمان‌ها، از این شهر با عنوان شهر شن‌ها (به عربی: مدينة التراب) یاد می‌شد. والنسیا‌ سومین شهر بزرگ اسپانیا با جمعیتی بیش از 800 هزار نفر محسوب می‌شود و بندر آن از حیث میزان نقل و انتقال کانتینرها پنجمین بندر اروپا و بزرگ‌ترین بندر مدیترانه با حجم معامله بیش از ۴ میلیون TEU (واحد شمارش کانتینرهای 20 فوتی) است. والنسیا جاذبه‌های فراوانی برای جذب گردشگر در اختیار دارد که یکی از جاذبه‌های مهمش دارا بودن ظرفیت بکر طبیعی و لوکیشنی برای ساخت فیلم‌های سینمایی است. دیگر ظرفیت‌های این شهر شامل بزرگ‌ترین پارک شهری در تمام اروپا، جام مقدس مسیح در کلیسای مرکزی والنسیا، یکی از بهترین آکواریوم‌های دنیا و سواحل نیلگون است. این شهر همچنین تبسم اسپانیا هم خوانده می‌شود. علت این نامگذاری مهمانپذیری و صمیمیت ویژه مردم این شهر در استقبال از گردشگران است.

undefinedنمایی از میدان مرکزی شهر والنسیا

در کنار موقعیت ورزشی و هنری شهر والنسیا می‌توان به وضعیت ویژه تاریخی آن اشاره داشت که با 169 هکتار اراضی تاریخی و 1000 سال قدمت، قابلیتی مهم و ظرفیتی ویژه برای رشد گردشگری در این شهر وجود دارد. از جمله این ظرفیت‌ها می‌توان به مکان‌هایی چون کلیسای جامع اسپانیا، برج‌های سرانو، لونخا دلا سدا (جزو میراث جهانی یونسکو از ۱۹۶۰ میلادی) و شهر هنرها و علوم اشاره کرد. میدان مرکزی شهر والنسیا مهم‌ترین ساختمان‌های اداری، تجاری و فرهنگی را در دل خود جای داده است به گونه‌ای که تعداد زیادی از ساختمان‌های مهم نظیر City Hall، اداره‌ی پست مرکزی، موسسه‌ی Cinemographic و تئاتر Rialto در این میدان قرار گرفته‌اند.

undefinedنمایی از شهر علوم وهنرهای والنسیا

یکی دیگر از مهم‌ترین ظرفیت‌های شهر والنسیا که می‌توان آن را یک محوطه تفریحی – گردشگری جامع با قابلیت پوشش دهی به سلایق متفاوت دانست شهر علوم و هنر والنسیا است که به عنوان نمونه‌ای برجسته و شگفت انگیز از معماری مدرن در انتهای رودخانه‌ی تغییر‌‌ مسیر‌ داده‌ی Turia واقع شده‌ است. این محوطه جذاب، بنا‌های منحصر‌به‌فردی نظیر آکواریوم اقیانوس‌شناسی، آسمان‌نما، سینمای آی مکس (IMAX)، موزه‌ی principal sciences، مرکز برگزاری کنسرت‌ها، رویدادهای ورزشی، نمایشگاه‌ها و همایش‌ها همچنین مرکز هنرهای نمایشی و اپرا و یک پل معلق دارد .

ادامه مطلب ...